Chatki studenckie – weekend na „Lasku”

Chatki studenckie – weekend na „Lasku”

Tym razem chcielibyśmy podzielić się z Wami możliwością spędzenia bardzo przyjemnego weekendu w górach – w miejscu, do którego nie prowadzi żaden z najważniejszych szlaków turystycznych.

Chatka studencka SST „Lasek” zwana też „Chatką Elektryków” położona jest pod szczytem góry Łosek (Lasek, Łazek) (868 m n.p.m.), w Paśmie Laskowskim, zaliczanym do Pasma Jałowieckiego. Oficjalnie można się tam dostać żółtym szlakiem PTTK z Przyborowa lub Koszarawy (trasa to około godzina marszu). Oprócz niego do chatki prowadzą również trzy szlaki „chatkowe”, które są najprostszą drogą, by się tam dostać. Są to odpowiednio:

  • Niebieski szlak z Koszarawy (zaczyna się przy szkole, przystanku i sklepie – można zaopatrzyć się w prowiant przed marszem pod górę, jest również gdzie zaparkować). Droga jest momentami dość stroma ale krótka – wystarczy 30-40 minut by znaleźć się na miejscu
  • Czerwony szlak z Pewli Wielkiej (zaczyna się przy stacji PKP, kiedyś ze względu na większą liczbę pociągów był częściej uczęszczany). Ta trasa jest dłuższa – pod chatką można się znaleźć po około godzinie wędrówki.
  • Zielony szlak z Jeleśni (zaczyna się około 300 metrów od centrum miejscowości i wiedzie przez szczyt góry Łosek), trasa nie jest wymagająca ale to najdłuższy możliwy wariant.
  • Prócz tego do chatki można dostać się kilkoma innymi, nieoznaczonymi drogami leśnymi.

Mimo tego, że chatka jest położona poza głównymi szlakami turystycznymi może stanowić dobrą bazę wypadową np. jeśli ktoś ma ochotę wejść Lachów Groń, Pilsko, Babią Górę albo odwiedzić niedaleką Słowację. To jednak co w tej chatce na Lasku jest całkowicie unikatowe to panujący tam klimat!

Chatka Elektryków jest czynna przez cały rok, aktualnie opiekuje się nią gospodarz Mariusz. Posiada kilkadziesiąt miejsc do spania – na poddaszu czyli tzw. „lotnisku” a także w kilku mniejszych pokojach. Prócz tego miejsce to posiada w pełni wyposażoną kuchnię, dużą salę jadalną (zwaną świetlicą) a także toaletę i prysznice. Warunki są typowo chatkowe i nie ma tutaj nawet standardu PTTK ale jeszcze nie spotkałem osoby, której by to przeszkadzało. Jest prąd i woda!

Jest to świetne miejsce do zbierania jagód czy grzybów, można rozpalić również ognisko, zagrać w siatkówkę, pohuśtać się na huśtawce, poczytać książkę w hamaku, pograć na gitarze, zagrać w planszówkę czy po prostu odpocząć od miejskiego zgiełku.

Nawet jeśli nie macie zamiaru tam nocować (trzeba zabrać swój śpiwór) to warto wybrać się tam by odpocząć i wypić kubek gorącej herbaty.

Chatki studenckie – weekend na „Lasku”

Aktualny gospodarz chatki: Mariusz Schabikowski (tel.: 690007239)

S.S.T. Lasek

Pewel Wielka 255

34-340 Pewel Wielka

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code

Sklepy

outdoor

hunting

special

internetowe