Szlakiem schronisk Beskidu Śląskiego

Szlakiem schronisk Beskidu Śląskiego

Będąc w okolicy Bielska-Białej można (a nawet wypada!) udać się na przepiękną trasę po parku krajobrazowym Beskidu Śląskiego i pokonując 20 kilometrów górskiej trasy mieć możliwość odwiedzenia aż czterech schronisk górskich.

Trasę najlepiej jest rozpocząć z dzielnicy Cygański Las. Można tam w łatwy sposób dojechać samochodem (parking powinien znaleźć się bez problemu) lub też autobusem z centrum Bielska-Białej (jest tam pętla autobusowa). Innym rozwiązaniem jest start trasy z parkingu, który mieści się przy dolnej stacji kolejki na Szyndzielnię w okolicach sali widowiskowej. Stamtąd wiedzie czerwony, łatwy, krótki i szeroki czerwony szlak, który doprowadzi nas do Schroniska PTTK Dębowiec (686 m n.p.m.). To jedno z ulubionych miejsc odpoczynku mieszkańców Bielska-Białej i okolic. Spod schroniska roztacza się piękny widok na miasto. Warto przysiąść tam na chwilę na ławce i nacieszyć się widokiem. Stok Dębowca zimą z kolei jest oblężony przez narciarzy.

Krajobraz

Z Dębowca należy udać się czerwonym lub zielonym szlakiem, który doprowadzi nas w okolice górnej stacji kolejki na Szyndzielnię. Trasa jest kilkukilometrowa ale niezbyt forsowna. Spokojnie każda aktywna osoba da sobie z nią radę – to też najdłuższe podejście całej wycieczki. Przy dolnej stacji kolejki znajduje się niedawno otwarta 18 metrowa wieża widokowa, którą zdecydowanie warto odwiedzić (bilet wstępu: 4 zł)! Oprócz tego dla lubiących zakupy znajdzie się tam kilka stoisk z rękodziełem, pamiątkami czy smażonym oscypkiem. Stamtąd dzieli nas zaledwie kilka chwil do schroniska PTTK na Szyndzielni (1001 m n.p.m.). To bardzo popularne miejsce, z dużą salą jadalną i przestronnym tarasem.

Krajobraz

Od schroniska na Szyndzielni na szczyt Klimczoka wiedzie łatwa trasa z małym przewyższeniem. Kierujemy się dalej czerwonym lub żółtym szlakiem, jeśli chcemy stanąć na szczycie pod koniec trasy przy rozwidleniu należy wybrać kolor żółty. Przez Klimczok (1117 m. n.p.m.) biegnie historyczna granica pomiędzy Śląskiem i Małopolską. W siodle pomiędzy Klimczokiem a Magurą mieści się klimatyczne schronisko pod Klimczokiem, które jest już trzecim na trasie naszej wycieczki.

Schronisko

Spod schroniska mamy dwie możliwości (chyba, że chcemy dojść do Szczyrku) – możemy wybrać minimalnie krótszy wariant i zdecydować się na zielony szlak, a potem zboczyć na żółty lub też (polecam!) wybrać wariant czerwonym szlakiem przez Magurę (1109 m .n.p.m.) – są tam ruiny starego schroniska, a także masa fantastycznych widoków – ta część trasy jest już mniej uczęszczana przez turystów i może dlatego też tak bardzo ją lubię. Po zdobyciu szczytu czeka nas długie zejście do miejscowości Bystra Śląska, krótki odcinek po asfalcie i kolejne podejście – tym razem pod ostatnie schronisko czyli Stefankę (683 m n.p.m.) (Kozia Górka). To kolejne niezwykle popularne miejsce wśród mieszkańców Bielska-Białej i okolic. Stamtąd czeka nas już zejście do miasta. Możemy iść zielonym szlakiem, który częściowo prowadzi starym torem saneczkowym. Warto przyjrzeć się też szlakom Enduro Trails z których słynie Kozia Górka. Po zejściu możemy jeszcze odpocząć na bielskich błoniach.

Krajobraz

Cała trasa liczy około 20 kilometrów na których czeka nas około 1070 metrów przewyższenia i wspomniane już cztery schroniska. To idealna trasa dla osób kochających góry, którzy lubią niezbyt forsowny marsz okraszony fantastycznymi widokami. Ta trasa to także 31 punktów Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK, które przybliżą Cię do kolejnego progu rabatowego w ramach akcji „Chiruca wspiera GOT”!

Jakie buty wybrać na ten szlak? Wygodnym i sprawdzonym rozwiązaniem będzie model Chiruca Xacobeo GTX.

Xacobeo

Te buty łączą w sobie całkowicie klasyczny wygląd z niską wagą. Cholewka tego modelu została wykonana w większości z hydrofobowego nubuku, wykończona została zaś elementami wytrzymałej Cordury. Wszechstronna podeszwa marki Chiruca Xtra została wyprodukowana z dwuwarstwowego poliuretanu. Tym, co sprawia, że ten but będzie nadawał się do wędrówek przez cały rok jest wodoodporna membrana Gore-Tex Performance Comfort. Szeroki zakres rozmiarów – od 36 do 47 oraz wybór kilku wariantów kolorystycznych sprawiają, że każdy jest w stanie znaleźć wersję dla siebie. To wszystko w połączeniu z atrakcyjną ceną (sugerowana cena detaliczna to 529 złotych) sprawia, że to wymarzone buty na beskidzkie szlaki!

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code

Sklepy

outdoor

hunting

special

internetowe