3 kobiety, 3 modele butów, 3 recenzje.

3 kobiety, 3 modele butów, 3 recenzje.Recenzja butów Chiruca Dynamic GTX

– Karolina Paszkowska, wyprawa Damskie Bergamskie

Dynamic

 

Buty Chiruca Dynamic GTX zabrałam na wyprawę w Alpy Bergamskie (znane też jako Alpy Orobie). Po wygranej w konkursie ChirucaExpedition nie wahałam się ani przez chwilę, który model wybrać, ponieważ buty Chiruca Dynamic towarzyszyły mi przez poprzednie 6 lat intensywnej wędrówki po górach i nigdy mnie nie zawiodły!

Buty są wykonane ze skóry nubukowej oraz z cordury. Materiały są połączone w bardzo trwały sposób. Wstawka materiałowa na języku powoduje jego lepsze układanie się na nodze. Język po zawiązaniu buta jest cały czas w tym samym miejscu i nie przekrzywia się, co czasem zdarza się z modelach wykonanych w całości ze skóry (i jest to jedna z bardziej irytujących rzeczy podczas wędrówki). Cordura jest w pełni wodoodporna - można spokojnie przejść przez strumień, nie martwiąc się, że materiał przemięknie. Buty były fabrycznie bardzo dobrze zaimpregnowane, przez cały wyjazd moje stopy były suche. W przypadku zamoczenia wierzchniej warstwy skóry, schły w bardzo szybkim tempie.

Dynamic

 

Podeszwa Vibram Fusion CNR to jeden z najmocniejszych punktów tych butów – jest wykonana w taki sposób, że praktycznie przykleja się do pochyłych skał (nawet mokrych!). Prawdopodobnie są za to odpowiedzialne gumowe „ząbki”, które sięgają prawie do 1/3 buta. Błoto, śnieg i wszelki brud nie trzymają się na tej podeszwie dłużej niż chwilę. Producent nie podaje twardości podeszw – ja oceniam ją na A/B. Jest to optymalna twardość dla średniozaawansowanego wędrowca i sprawdzi się na większości szlaków.

Buty Chiruca Dynamic są też bardzo wygodne, co czuć już od pierwszego kroku. Dość powiedzieć, że zabrane nierozchodzone (!) na wyprawę w Alpy nie spowodowały żadnych obtarć ani odcisków. Warto jednak wspomnieć o tym, że osoby o bardzo wąskiej stopie mogą odczuwać dyskomfort, gdyż generalnie buty Chiruci są dosyć szerokie (mnie to akurat odpowiada).

Dynamic

 

Jakie są minusy butów Dynamic? Nie polecałabym ich na szlaki bardzo skaliste (takie jak w Alpach Orobie), ponieważ z uwagi na brak otoka wokół palców bardzo szybko się zniszczyły – skóra na palcach się postrzępiła. Nie wpłynęło to na ich właściwości wodoodporne, ale… serce boli!

Ale na szlaki trawiaste, żwirowe, lekko kamieniste – jak najbardziej polecam. Będą idealne na wszelkie wypady w polskie góry (włącznie z Tatrami). Są to doskonałe buty zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych górołazów.

Recenzja butów Chiruca Cares GTX

– Zofia Załęska, wyprawa Damskie Bergamskie

Cares

 

Buty Chiruca Cares pojechały ze mną na tygodniowy trekking w Alpy Bergamskie, gdzie przeszły większość głównego szlaku tamtego pasma – Sentiero delle Orobie. Szlak jest bardzo zróżnicowany, od łagodnych leśnych ścieżek, poprzez fragmenty na betonie, aż po kamienne osuwiska i ostre skalne podejścia. Jednak buty Chiruca Cares świetnie sprawdziły się na każdym jego odcinku. Zaraz po powrocie z Alp wyjechały ze mną na kilka dni w Tatry, gdzie również nie miałam do nich niemal żadnych zastrzeżeń.

Podeszwa Vibram Stone świetnie amortyzuje i poprawia komfort marszu, nawet przy noszeniu ciężkiego (ok. 15 kg) plecaka. Dodatkowo ma bardzo dobrą przyczepność – zapewnia bezpieczeństwo nawet na mokrej skale. Czułam się bardzo pewnie przechodząc szlaki ubezpieczone łańcuchami i klamrami, zarówno w Alpach, jak i w Tatrach. Jedynym miejscem, gdzie omsknęła mi się noga, było… wejście na Giewont. Jednak tam kopuła szczytowa jest niemożebnie wyślizgana i chyba żadne buty by sobie z tym nie dały rady perfekcyjnie J Należy przy tym pamiętać, że podeszwa jest stosunkowo miękka i po całym dniu chodzenia po skałach stopy dają o sobie znać. Chociaż, co jest bardzo ważną informacją, moje chiruci ani razu mnie nie obtarły, ani nie spowodowały odcisków – ogromny plus za błyskawiczne dopasowanie się do nogi.

Cares

 

Skóra nubukowa zabezpieczona produktem Scotchgard dobrze chroni przed wodą. Nie zdarzyło mi się w tych butach jeszcze przeżyć naprawdę dużej ulewy, ale świetnie poradziły sobie z umiarkowanym deszczem padającym kilka godzin. Dzięki membranie Gore-tex Performance Comfort, stopa może oddychać.

Buty bardzo wygodnie się sznuruje. Zaopatrzone są w specjalne klamry mocno trzymające sznurówki, które dzięki temu się nie luzują w trakcie marszu – to zdecydowanie podnosi komfort wycieczki.

Cares

 

Nie miałam problemu z wyborem rozmiaru, wybrałam ten sam rozmiar buta, jakiego używam na co dzień. Był odpowiednio większy, aby bezproblemowo zmieściła się stopa w grubej skarpecie. Trzeba jednak pamiętać, że Chiruca Cares to model dla szerszej stopy. Na mnie okazały się trochę za luźne, a wiązanie ich bardzo mocno okazało się problematyczne – skóra buta się odkształca i istnieje ryzyko pęknięcia. Nie przeszkadza to w chodzeniu po ścieżkach leśnych, jest nawet wygodne, bo stopy nie są ściśnięte, natomiast przy kamienistych, bardziej stromych fragmentach szlaku jest problematyczne, ponieważ noga nie jest odpowiednio usztywniona. 

Ogólnie buty oceniam bardzo dobrze­ – myślę, że zejdą jeszcze ze mną niejedną górę i będą mi dzielnie służyły przez parę następnych lat!

 

Recenzja butów Chiruca Somiedo GTX

– Katarzyna Rawa, wyprawa Damskie Bergamskie

Somiedo

 

Podczas wędrówek po Alpach Bergamskich miałam przyjemność uzytkować Buty Chiruca Somiedo. Buty te od pierwszego wejrzenia (założenia) zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie.

Buty wykonane są ze skóry nubukowej i cordury, co wpływa na ich wysoką wodoodporność. W połączeniu z Gore-texem mamy do czynienia ze świetnie sprawdzającym się butem zarówno podczas ulewnych wędrówek, jak i podczas tych upalnych, gdzie faktycznie, mimo gorąca, buty świetnie odprowadzają pot.

Somiedo

 

Dzięki dobrze wykonanej podeszwie wędrówki po kamienistych, czasem skalistych szlakach sprawiają dużo radości. Buty dobrze trzymają się prawie każdej powierzchni, nie ślizgały się nawet na mokrych odcinkach. Nie czułam również dyskomfortu podczas przechodzenia po kamienistych ścieżkach. Muszę przyznać, że było to dla mnie miłym zaskoczeniem i stanowczo buty Chiruca Somiedo zyskują status najwygodniejszych butów, jakie miałam dotychczas na nogach.

Somiedo

 

Jedynym, malutkim, minimalnym mankamentem były ich zaczepy, ponieważ niektóre trochę się odgięły, co utrudniało sznurowanie butów.

Po sześciu dniach intensywnej wędrówki buty wyglądały jakbym miała je co najmniej piąty sezon, jedna po umyciu ich ciepłą wodą wróciły do swojego pierwotnego wyglądu i znowu cieszą moje oczy.

 

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code

Sklepy

outdoor

hunting

special

internetowe