TOP 5 książek podróżniczych

TOP 5 książek podróżniczych

Wielu spośród Was ma z pewnością swoje „naj” w tej dziedzinie i bez trudu potrafi wymienić ulubione pozycje książkowe – nie inaczej jest ze mną. Gdyby z kolei ranking miał powstać na podstawie obecnych wyników sprzedażowych czy biorąc pod uwagę to, po które książki sięgają najchętniej bywalcy bibliotek, z pewnością przodowaliby w nim Denis Urubko, Adam Bielecki, a na drugiej szali znalazłaby się Nela, znana wszystkim małym miłośnikom podróży. Jak wiele rankingów, także i ten jest całkowicie subiektywny. Może dzięki temu być początkiem dyskusji na temat literatury podróżniczej, jej autorów, gatunków, kierunków, w jakich zmierza.

Zapiski nosorożca

  1. Zapiski nosorożca. Moja podróż po drogach, bezdrożach i legendach Afryki, Łukasz Orbitowski

Dla tych, którzy kojarzą Orbitowskiego wyłącznie z beletrystyką, ta pozycja jest z pewnością sporym zaskoczeniem. Jeśli czytaliście Święty Wrocław, Tracę ciepło czy Inną duszę, możliwe, że nie podejrzewaliście autora o romans z literaturą podróżniczą. Nie należy się jednak obawiać, ponieważ nie jest to typowy przewodnik, a subiektywne i świeże spojrzenie. Orbitowski nadal robi w tej książce coś, w czym jest bardzo dobry – doskonale operuje słowem, nadając przez to Zapiskom rys, który naprawdę wyróżnia je w tym kręgu literatury. Choć nie ma zamiaru wyjaśniać nikomu Afryki, to z pewnością w charakterystyczny dla siebie sposób opisuje świat i nigdy nie wiadomo do końca – czy to realizm magiczny, czy właśnie czytamy o tym, co naprawdę miało miejsce. To osobiste zapiski miłośnika nosorożców, przez które przenikają mity i legendy, a wszystko podane jest w ciekawej oprawie. Coś dla fanów pisarza, osób ciekawych Afryki i lubiących intrygujące eksperymenty literackie.

Fragment książki: Nigdy nie dowiem się, co ludzie, tak serdeczni w pierwszym kontakcie, naprawdę o nas myśleli. Przeczuwam, że wioska w Zululandzie, gdzie zgubiliśmy się w nocy, była najbliżej prawdy, tej prawdziwej Afryki, jaką dane było zobaczyć nam, bogatym turystom, oglądającym świat przez szyby samochodu. Przeczuwam, ale nie wiem. Nie wiem nic. Poza jednym. Coś tam się zdarzyło.

Atak rozpaczy

  1. Atak rozpaczy, Artur Hajzer

Jeżeli literatura wysokogórska leży w kręgu Waszych zainteresowań, a przeczytaliście już te pozycje, które są obecnie najpopularniejsze, serdecznie polecam małą podróż w czasie razem z Arturem Hajzerem. Ta książka to ciekawe i pełne humoru spojrzenie na świat polskiego himalaizmu lat 80. To wtedy nasi wspinacze odnosili wielkie sukcesy, które na stałe zapisały się na kartach historii. Nie brakuje tu opowieści z życia światowej czołówki – przez książkę przewijają się zatem takie nazwiska, jak Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki czy Wojtek Kurtyka. Choć na początku może zniechęcić Was sama forma książki – wizualnie jest bowiem nieco przestarzała, nie warto poświęcać temu uwagę. Sama treść i sposób narracji Hajzera wynagrodzą z pewnością tę drobną niedogodność. Rzeczywistość, którą zobaczycie jego oczami, jest bardzo odległa od dzisiejszej – i to jest w tej książce tak bardzo pociągające. Jest przepełniona ciekawostkami i z pewnością niejeden czytelnik przetrze oczy ze zdumienia – jak w TAKIEJ odzieży, z TAKIM sprzętem można było osiągnąć tak wiele.

Fragment książki: „W wyprawie na Lhotse /Ryszard Pawłowski/ należał do grona faworytów, był drugim kandydatem do zdobycia szczytu. Jest alpinistą o żelaznej odporności psychicznej, konsekwentnym, czasami, jak teraz, upartym. Obstawał przy drodze jugosłowiańskiej nawet wtedy, gdy większością głosów zdecydowaliśmy, że będziemy wspinali się śladem Czechów. Był nieprzejednany. – Olewam was – stwierdził. Mówcie sobie co chcecie, ja jutro idę tam! – wskazał palcem „płucka”, charakterystyczną formację skalną, w której okolicach Jugosłowianie mieli obóz I. Ledwo skończył mówić, „płucka” splunęły – potężna lawina z hukiem runęła w dół, przysłaniając całą dolną część urwiska. Był to kolejny, dwunasty głos w dyskusji. Głos ściany, która jakby chciała przestrzec: „Rysiu nie rób tego, posłuchaj kolegów.” W końcu Rysiek dał się przekonać.”

Szepty kamieni

  1. Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii, Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak

Islandia jest podróżniczym marzeniem wielu obieżyświatów, a ci, którzy ją odwiedzili opowiadają o niej z niejakim zachwytem. Piękne krajobrazy, wrażenie ogromnej przestrzeni, niezwykła przyroda, gorące źródła, aktywne wulkany i ogromne lodowce. Ja należę do tego pierwszego grona – Islandia wciąż jest na liście moich podróżniczych marzeń, jednak będę musiał jeszcze poczekać na jego spełnienie. Jeśli obawiacie się, że znajdziecie tu opisy popularnych miejsc i zdjęcia, które wiele razy widzieliście lub sami mieliście okazję wykonać podobne ujęcia, czeka Was rozczarowanie. Opuszczona Islandia Bereniki i Piotra po pierwsze jest widziana z perspektywy osób, które właśnie to miejsce wybrały do życia. Brak tu więc spostrzeżeń turystów, którzy w ciągu tygodnia chcą zobaczyć jak najwięcej. Po drugie, autorzy bloga IceStory poszukiwali do swojej książki miejsc, których próżno szukać w przewodnikach – zapomnianych, odizolowanych, raczej niespecjalnie interesujących dla przeciętnego turysty, złaknionego pięknych widoków. Pierwszym przykładem z brzegu jest Djúpavík – kiedyś mieściła się tam ogromna przetwórnia ryb, dziś zamieszkuje go garstka osób.

Fragment książki: „To nie jest kraj dla ludzi o delikatnej skórze. Jeśli ktoś ma skłonności do depresji, nie lubi ciemności i deszczu, to dajemy takiemu komuś najwyżej rok. Islandia zweryfikuje wszystko, co ze sobą przywiozłeś: nadzieje, obawy, zapas gotówki, nawet miłość. Jeśli będziesz się wahać, ten kraj nie da ci szans.”

Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata

  1. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata, Aleksandra i Daniel Mizielińscy

 

Jeżeli na sali są rodzice, przypuszczam, że nie trzeba im zbyt wiele opowiadać o tej książce. Mizielińscy są znani nie tylko w Polsce, a ich kolejne książki podbijają dziecięce serca. „New York Times” wymienił Mapy wśród najpiękniej zilustrowanych tytułów! Duet grafików potrafi w niezwykle ciekawy sposób pokazać zwierzęta, rośliny, mieszkańców poszczególnych krajów, ale także opisać ich zwyczaje i ciekawostki z nimi związane. Dzieci mogą dowiedzieć się m.in., że „na Antarktydzie nikt nie mieszka na stałe”, a „olśniak himalajski to narodowy ptak Nepalu”. Dociekliwi mogą spojrzeć na mapę Polski, którą znajdą w internecie. Zdziwią się z pewnością, jak autorzy zmieścili na niej gołąbki, wrzosowiska, Stanisława Lema, Beskid Wyspowy, dziesiątki miejsc, osób, przedstawicieli flory i fauny, a do tego kilka ciekawostek historycznych – dokładnie tak samo jest z Mapami. Obowiązkowa pozycja dla małych podróżników – już trzylatki będą zaciekawione zwierzętami, różnicami między mieszkańcami poszczególnych krajów, starsze dzieci mogą poznać również fakty z historii, a i rodzice na pewno dadzą się zaskoczyć.

Mój dziennik podróży

  1. Mój dziennik podróży, Dominika Zaręba, Ania Jamróz

Jako tata często jestem na bakier z aktualnymi wydarzeniami, omija mnie wiele wiadomości, czasami nie nadążam z byciem na bieżąco. Za to literaturę dziecięcą mam przestudiowaną tak dogłębnie, jak własny doktorat. 10 raz w tym tygodniu Harold i fioletowa kredka? Proszę bardzo. Znowu będziemy otwierali każde okienko po kolei w książce Ciało? Nie ma sprawy! Dlatego ostatnia pozycja na liście to także coś dla najmłodszych… ale i rodziców! Tę książkę mamy na półce już od dawna, jednak nie mogę wiele napisać o jej treści. Dlaczego ją więc polecam? Bo treść stworzycie sami! My mamy zamiar rozpocząć w te wakacje, bo myślę, że syn dorósł już do niej – ciekawi go zbieranie leśnych skarbów, dawno już rozpoznaje siebie na starszych zdjęciach, pyta czy kiedyś jeszcze będziemy na Cyprze, nad morzem, w parku rozrywki. W Dzienniku znajdzie się miejsce na rysunki, wklejenie znalezionego po drodze piórka, zapiski stworzone wspólnie z dzieckiem i nasze zdjęcia. To coś w sam raz na zbliżające się wakacje!

Znacie te książki, czytaliście, przeglądaliście, a może też należą do Waszych ulubionych? Piszcie w komentarzach na Facebooku, jesteśmy ciekawi, co czytacie!

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code

Sklepy

outdoor

hunting

special

internetowe