Jak wybrać buty na wiosnę – poradnik Chiruca

Jak wybrać buty na wiosnę – poradnik Chiruca

Nie bez przyczyny przysłowia mówią „W marcu jak w garncu” czy „Kwiecień-plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” – pogoda wiosną bywa zmienna. Z drugiej strony cieplejsza aura skłania nas do aktywności outdoorowych. Na co należy zwrócić uwagę, kiedy wybieramy buty na szlak czy wycieczkę?

Po pierwsze – Quo vadis?

Zastanówmy się przez chwilę, dokąd najczęściej będziemy się wybierali w naszych butach. Jeżeli naszym celem jest – przykładowo – Grossglockner czy Matterhorn, to oczywiście pozostaniemy przy butach do użytku w wyższych partiach Alp. Mimo wiosennej pogody na nizinach, tak wysokie szczyty ugoszczą nas chłodną aurą i mniej gościnnymi warunkami, niż w niższych partiach. Jeżeli zaś lubimy wędrówki po beskidzkich szlakach czy też skupimy się wiosną na zwiedzaniu miast, pieszych wycieczkach i wypadach, nasz wybór powinien paść na modele, które spełnią kilka podstawowych założeń.

Mniej znaczy więcej

Pierwszym z czynników jest waga buta. Podczas, gdy zimą lepiej sprawdzało się obuwie do zadań specjalnych, które pomagało stabilizować stopę i zapewniało odpowiedni komfort termiczny, wiosną z pewnością docenimy modele, dzięki którym nasza noga odpocznie. Przede wszystkim będą to te o niskiej cholewce, co znacząco wpływa na obniżenie wagi buta. Dobrym pomysłem jest wybór modeli wielofunkcyjnych, które można założyć zarówno na wycieczkę po mieście, spacer po lesie czy niższych partiach gór. W ciepłe dni na wędrówkach sprawdzi się np. model Maracaibo (w wersji damskiej ważą średnio 205 g, a dla mężczyzn – 307 g),
Maracaibo
a podczas niepewnej pogody Marbella (damskie – 299 g) w wiosennej kolorystyce.
Marbella
Dobrym wyborem na typowo miejskie wypady będą z kolei buty Torino lub Gales (linia Travel), wykonane ze skóry nubukowej.
Torino i Gales

Przewiewne obuwie sprawdzi się wiosną

Wybierając buty, mające nam posłużyć podczas aktywności warto pamiętać również o tym, by zapewnić sobie komfort na właściwym poziomie. W suche cieplejsze dni sprawdzą się te modele, które wyposażone są w siateczkę czy perforację. Dobrym przykładem są wielofunkcyjne buty damskie Carla o ciekawym designie,
Carla
które mają otwory wentylacyjne na bokach cholewki. Dodatkowym atutem tego modelu jest ciekawy design, łączący szarość z kontrastowymi wstawkami.

GORE-TEX® – góry i lasy suchą nogą

Wiosną pogoda bywa zmienna, a wybierając się w dalszą podróż czy kilkudniową wędrówkę po górskich szlakach nie do końca da się przewidzieć, jakie będą warunki. Możemy trafić na resztki śniegu, błotniste kałuże, a rzęsisty deszcz czy przejściowa burza również nie powinny nas zdziwić. W takich sytuacjach sprawdzi się membrana GORE-TEX®, która odprowadza nadmiar wilgoci ze stopy, ale jest przy tym wodoodporna i wiatroszczelna. W wiosennej ofercie Chiruca znajdują się m.in. takie modele, jak Yucatan PRO GTX ze wzmocnionymi palcami, czy California GTX wykonany w technologii GORE-TEX® Surround, dzięki czemu buty oddychają całą swoją powierzchnią, także przez podeszwę.
Yucatan i California

Wiosna to dość specyficzny okres w roku, kiedy dobór obuwia może nastręczać nam nieco problemów. Pogoda bywa kapryśna – czasami czujemy się, jakby zima jeszcze nie minęła, innym razem termometry wskazują letnie temperatury. Jeśli będziecie trzymać się powyższych wskazówek, wybór wiosennego obuwia stanie się przyjemnością!

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code

Sklepy

outdoor

hunting

special

internetowe