5 podstawowych zasad bezpiecznego biegania po górach

5 podstawowych zasad bezpiecznego biegania po górach

Bieganie po górach stało się bardzo popularne w naszym kraju. Nie ma w tym nic szczególnie dziwnego: wielu biegaczy ucieka z asfaltowych, nudnych ulic, by choć na chwilę pobyć na łonie natury, zachwycić się przepięknymi widokami i odetchnąć pełną piersią. Prócz tego mamy w Polsce naprawdę wielu zawodników, z których możemy brać przykład – Piotr Hercog czy Marcin Świerc to tylko dwóch znakomitych Polaków spośród wielu, którzy coś znaczą na arenie międzynarodowej.

Podobnie jak turystyka górska (a tak naprawdę to nieco bardziej), pokonywanie górskich szczytów biegiem niesie za sobą zagrożenia. Górom należy się szacunek, niezależnie czy chcemy biegać po Tatrach, Beskidach czy Alpach. Wielu biegaczy gubi brawura, skłonność do ryzyka, nieprzygotowanie kondycyjne oraz nieznajomość terenu, a nierzadko również niewłaściwy dobór odzieży i obuwia.

Żeby każdą przebytą trasę wspominać dobrze, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które mogą ustrzec nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami!

Pogoda

O tym, że pogoda w górach jest zmienna, nie trzeba nikogo przekonywać. Zawsze przed wybiegnięciem w góry (nawet, jeśli macie stawić czoła tylko Magurce Wilkowickiej), sprawdzajcie prognozę pogody. Najlepiej dzień przed – by móc odpowiednio zaplanować trasę, oraz zaraz przed wyruszeniem w trasę – by uniknąć większych niespodzianek. Niezależnie od prognozy – zabierzcie ze sobą kurtkę przeciwdeszczową na wszelki wypadek. W kamizelce biegowej czy plecaku na pewno znajdzie się na nią miejsce.

Trasa

Jeśli planujecie trasę biegu, zawsze bierzcie pod uwagę swoje umiejętności! Góry nie są dobrym miejscem na eksperymentowanie ze swoją wytrzymałością. Ważnymi wskaźnikami, które powiedzą Wam o poziomie trudności trasy są jej przewyższenie oraz profil. Tak jak wspominałem, istotna jest również prognoza pogody. Warto, by dłuższa trasa co jakiś czas zahaczała o schronisko, sioło czy jakikolwiek inne „cywilizowane” miejsce. Jeśli możecie zaplanujcie bieg tak, by najtrudniejsze jej części były w pierwszej połowie dystansu. I ostatnia złota rada: w góry wybiega się rano!

Sprzęt

Wybierając się pobiegać po górach należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Istotne jest zabranie ze sobą plecaka lub kamizelki biegowej z odpowiednim zapasem napojów. Nie powinno zabraknąć w naszym ekwipunku latarki czołowej, folii NRC, kurtki przeciwdeszczowej, drobnej gotówki oraz naładowanego telefonu komórkowego. Taki zestaw może się komuś wydać „na wyrost”, ale każdy, kto przeżył burzę w górach czy zapomniał o latarce, a po drodze zmienił trasę na dłuższą wie, że nie ma tu cienia przesady. Najważniejsze jednak są odpowiednie buty dostosowane do biegów górskich (trail runningu), takie jak Chiruca Raptor GTX, Pantera GTX czy Spider GTX, które lepiej zabezpieczą na wypadek kontuzji. Dodatkowo – buty z membraną Gore-Tex będą doskonałym wyborem w trakcie niepogody, bo zwiększą komfort podczas biegu w śniegu czy błocie (polecany wariant również na Łemkowyna Ultra-Trail).

Ekipa

Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, nie znamy dobrze trasy to zdecydowanie bezpieczniej wybrać się na szlak z grupą. Niezależnie czy będą to najlepsi znajomi, osoby z grupy biegowej czy ludzie, z którymi umówiłeś się na Facebooku. Nie bez powodu Bieg Rzeźnika odbywa się w parach. Zawsze też powiedzmy rodzinie czy komuś z obsługi schroniska, dokąd się wybieramy i kiedy zamierzamy wrócić.

Wyżywienie

Jeżeli planujecie dłuższą trasę, nie zapomnijcie o jedzeniu i piciu. Nawet, jeśli po drodze macie odwiedzić schronisko górskie, zawsze warto mieć w plecaku coś na tzw. czarną godzinę. Oprócz specjalistycznego pożywienia takiego, jak żele i batony energetyczne, czasami warto przegryźć kabanosa, paczkę sezamków czy kawałek czekolady. Dodadzą nam energii na pewien czas, nie obciążając przy tym zbytnio żołądka. Jeszcze istotniejsze jest odpowiednie nawodnienie; pamiętajmy, by nie wyruszać na szlak bez co najmniej litra wody w bukłaku!

 

Jeśli będziecie przestrzegać tych kilku podstawowych zasad (a warto jeszcze np. zainstalować aplikację „Ratunek” w telefonie), macie szansę odbyć wiele wspaniałych biegowych górskich wycieczek! Powodzenia!

Autor: Piotr Szałaśny (www.TestyOutdoorowe.pl)

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code

Sklepy

outdoor

hunting

special

internetowe